Namalować świat od nowa

Ze światem nie jest tak źle, jak powszechnie się wydaje. Tak twierdzi Hans Rosling, autor książki Factfullness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Pozycja z gatunki literatury faktu pokazuje czytelnikowi, jak wiele błędnych wniosków na temat rzeczywistości jest w jego głowie. A także w głowach milionów innych osób. Okazuje się bowiem, że ludzie mają tendencję do pesymistycznego osądzania świata. Z czego to wynika i jak sobie z tym poradzić, o tym właśnie traktuje przywołany powyżej tytuł.

Ewolucyjny spadek po przodkach

Hans Rosling, Ola Rosling i Anna Rosling-Ronnlund podjęli się trudnego zadania zebrania danych o świecie, sprawdzenia sposobu myślenia ludzi w różnych zakątkach globu, a na końcu także próby upowszechnienia krytycznego myślenia w miejsce odgórnie przyjętych stereotypów. Łatwo zapewne nie było, a sporo wyzwań wciąż jest przed nimi. Tym bardziej, że tendencja do pesymizmu oraz wyolbrzymiania zagrożeń wydaje się zakodowana w ludzkich genach. Dotyka ona nie tylko słabo wykształconych, to poważny problem także wśród:

  • naukowców,
  • polityków,
  • biznesmenów.

Ludzie odpowiedzialni za kształt współczesnego świata mają w głowach jego nieprawdziwy obraz. Ulegają stereotypom, złudnym zagrożeniom oraz nadmiernie pesymistycznemu myśleniu. Tym ważniejsze wydaje się przesłanie, płynące z książki Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić wiedzą – TaniaKsiazka. Jej autorzy pokazują, jak z większym dystansem oraz otwartością spojrzeć na rzeczywistość. Jak docenić pozytywne przemiany i dostrzec prawdziwe możliwości? I w końcu jak racjonalnie odróżnić realne niebezpieczeństwo od tego niemającego wiele wspólnego z faktami.

Prawdziwy obraz świata

Z danych zebranych przez wspomnianych autorów jasno wynika, że świat malowany w czarnych barwach nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Ta ostatnia okazuje się natomiast bardziej kolorowa niż większość ludzi jest skłonnych uznać. Problem biedy staje się coraz mniejszy, choć nadal wymaga sporego zaangażowania społeczeństwa. Podobnie dzieje się na polu równouprawnienia czy edukacji. Lektura książki Hansa Roslinga pozwala skupić się na realnych problemach, takich jak chociażby zmiany klimatyczne. Nie tracąc energii na niepotrzebne zmartwienia, można ją spożytkować na konkretne działania zmierzające do poprawy warunków życia na świecie. I dlatego po tę pozycję warto sięgnąć bez względu na wiek, poziom wykształcenia czy wykonywany zawód.

Ludzie zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com