Nie taki straszny jest ten świat

Książka Hansa Roslinga daje nadzieję, a do debaty publicznej wnosi mnóstwo zdrowego rozsądku. Autor pokazuje w niej powszechną wśród ludzi tendencję do negatywnego oceniania rzeczywistości. Nawet wówczas gdy nie ma ku temu żadnych racjonalnych powodów. Okazuje się bowiem, że mimo coraz łatwiejszego dostępu do informacji, ludzie nadal dosyć słabo znają prawdziwe oblicze świata. Wydaje im się, że jest znacznie gorzej niż ma to miejsce na prawdę. Przeciwdziałać temu trendowi ma książka Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Za jej powstanie odpowiadają Hans Rosling, Ola Rosling oraz Anna Rosling-Ronnlund. To tytuł godny polecenia. Pesymistom, ale także osobom uważającym się za rozsądnych realistów.

W oparciu o dane

Dlaczego ludzie wydają się odporni na rzetelne dane i wiedzę ze sprawdzonych źródeł? Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Zdaniem autorów książki Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą kluczowe są tu:

  • uwarunkowania genetyczne, dawniej skupienie na zagrożeniach dawało większe szanse przetrwania, dlatego mózgi współczesnych ludzi też mają tendencję do wyłapywania informacji o negatywnym charakterze,
  • media, co prawda autorzy nie widzą w nich czystego zła, ale nie pomijają faktu, że w środkach komunikowania masowego dramatyzm sprzedaje się najlepiej,
  • naturalne uleganie plotkom, nawet niesprawdzone informacje w przeszłości rzutowały na losy mniejszych i większych grup społecznych.

W konsekwencji nie tak łatwo dzisiaj promować sprawdzone dane. Bez nich nie da się natomiast tworzyć wiarygodnego obrazu świata. Chcąc lepiej zrozumieć rzeczywistość, warto sięgnąć po książkę Hansa Roslinga. Pokazuje ona mechanizmy rządzące ludzkim rozumowaniem i wyjaśnia, jak spojrzeć na świat nie tyle przez różowe okulary, co po prostu z rozważnym dystansem.

Książka z przesłaniem

Autorzy książki Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą zachęcają do otwartego spojrzenia na świat w nowy sposób. Pokazują druzgocący wpływ dezinformacji na życie człowieka. Udowadniają, że nawet wyższe wykształcenie i kluczowe stanowiska w państwie nie gwarantują pełnego rozeznania w sytuacji. Po wspomniany tytuł warto sięgnąć, jeżeli ma się dosyć fałszywych informacji oraz ulegania różnego rodzaju wpływom. Hans Rosling uczy bardziej samodzielnego myślenia. A przede wszystkim udowadnia, jak mocno zafałszowany bywa obraz współczesnego świata.

Ludzie Racool_studio - pl.freepik.com